Emokykla.lt
D.U.K.
2012-12-09 Kokie įrenginiai tinka vaikų lauko žaidimų aikštelei?
Rengiame paraišką projektui nuo lopšelio-darželio dėl paramos teritorijos sutvarkymui gavimo. Norėtume lopšelio-darželio teritorijoje atsinaujinti vaikų žaidimų aikštelę. Gal kas nors galėtų patarti, kokius įrengimus būtų tikslinga montuoti (medinius, plastikinius, metalinius), kad jie būtų funkcionalūs, estetiški ir, labai svarbu, ilgaamžiai? 
 
2012-12-09
 
Atsako Ingrida Ragauskienė, Vilniaus SOS darželio pavaduotoja ugdymui
 
Pagal ES reikalavimus, vaikų žaidimo aiktelės, viešose erdvėse turi atitikti EN1176 saugos reikalavimą. Aikštelių gamintojas turėtų garantuoti įrenginių kokybę, ilgaamžiškumą ir antivandalines charakteristikas. Taip pat įrenginiai turėtų atitikti vaikų amžiaus reikalavimus. Lopšelinukų motorikos gebėjimai skiriasi nuo vyresnių darželinukų, tad ir įrenginiai turėtų būti pagal kiekvieno amžiaus poreikius.
 
Pirmiausia reikia įsitikinti, ar tai žinomas aikštelių gamintojas, turintis visus sertifikatus. Toliau apsispręsti, kokio amžiaus vaikams ir kiek reikia atskirų aikštelių. O toliau jau padės patys aikštelių pardavėjai pasirinkti labiausiai patikusį variantą.
 
Žaidimų aikštelių saugumą apsprendžia labai daug faktorių. Vienas pagrindinių - tai pačios aikštelės įrenginių medžiagos. Reikia atkreipti dėmesį, kad kiekviena atskira įrenginio detalė turi būtų tvirta ir ilgaamžė. Labai gerai žinome, kad mūsų taip mėgiamų medinių žaidimų aikštelių trukmė ne ilgiau kaip 4 metai, o paskui jos pradeda pūti, trūnyti ir tampa pavojingomis. Todėl pirmiausia tiekėjai turi parodyti žaidimo aikštelės duodamas garantijas. Dažniausiai, sertifikuotų aikštelių garantijos svyruoja nuo 10 iki 15 metų.
 
Šiuo metu saugiausių aikštelių gamintojai yra skandinavai. Savo įrenginius gamina iš šiaurinės pušies, laminuotos plokštės, atsparaus deginimui plastiko ir kitokioms inovatyvioms medžiagoms net lauko sąlygomis suteikia 10 metų garantiją.
 
Šiuos įrenginius gamina didelės gamyklos, kurios savyje turi visas saugumo laboratorijas, kuriose dirba inžinieriai, reabilitologai, chirurgai bei psichiatrai. Kiekvienas įrenginys yra skirtas tam tikrai amžiaus grupei, kiekvienas turi atitikti tos amžiaus grupės motorikos gebėjimus ir juos vystyti. Įrenginius įvertina chirurgai ir minimaliai sumažina galimus sužeidimus. Profesionalūs vaikų žaidimo aikštelių gamintojai vertina net tokius menkniekius kaip kapišono raištelis, kuris vaikui čiuožiant gali užstrigti ir taip jį sužaloti.
 
Kadangi žaidimo aikšteles planuojate statyti vaikų žaidimo aikštelės teritorijoje, labai svarbu atkreipti dėmesį į antivandalinius veiksnius. Juk darželio teritorijos nėra uždaros ar saugomos ir įrenginiais gali naudotis ne tik vaikai. Dėl šių priežasčių, geriau rinktis sertifikuotus įrenginius, nes jų išbandymai vyksta su daug didesniais svoriais nei galimi į žaidimo aikšteles užklydę vandalai bei įrenginiai eksperimentuojami apsunkinančiomis sąlygomis. Pavyzdžiui paprastų svyruoklinių sūpynių bandymų metu yra naudojami 200 kg. svarmenys ir apkrauna sūpynes 1000 valandų nepertraukiamo supimo.
 
Rinkdamiesi didelės kompanijos produktus, turime ir jos teikiamą garantiją bei saugumą.
 
Dėl pačių aikštelių išplanavimo darželio teritorijoje. Čia reikia žiūrėti į esamą darželio tvarką, jei kiekviena grupė turi savo aikštelę, tad ir planuoti reikia atsižvelgiant į ją.
 
Lopšelinėms grupėms naudingiausia būtų planuoti po smėlio dėžę ir keletą spyruoklinių sūpynių, kad vaikai galėtų ir vieni be auklėtojos pagalbos išsisupti.
 
Darželio grupėms taip pat rekomenduotume smėlio dėžes ir pasirinktinai į kai kurias grupes rekomenduotume čiuožyklas, sūpynes, minimalias karstykles.
 
Priešmokyklinėms grupėms, kadangi vaikų motorika jau labai tvirta, galima planuoti sūpynes bei karstykles.
 
Jau planuojant įrenginių išdėstymą reikia sužiūrėti įrenginių saugumo zonas. Kiekvienas įrenginys turi savo saugumo zoną. Daugiausia vietos reikia svyruoklinėms sūpynėms. Nes kai vaikai supasi, tai pavojingos zonos yra ir už, ir prieš sūpynes. Tad minėtos zonos neturi susikirsti, kitaip bus neišvengta traumų.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje