Emokykla.lt
D.U.K.
2012-10-09 Ar vaikas yra priimamas į lopšelį nuo metukų, ar yra galimybė jį palikti pusdieniui?
Turiu jau dabar apsispręsti, kokias išmokas iš Sodros norėčiau gauti, t.y. mane domina klausimas, jei aš pasirenku su vaiku būti iki dvejų metų ir antrais metais turiu galimybę dirbti. Mūsų šeimoje labai sunki finansinė padėtis. Auklės samdyti tikrai negalėtume, bent jau tokiam ilgam laikui. Ar vaikai yra priimami į lopšelį nuo metukų ir ar būtų galimybė jį palikti pusdieniui, nes labai norėtųsi, kad vaikas šeimoje praleistų kiek galima daugiau laiko, nes mes už tai, kad ryšiai tarp tėvų ir vaikų turi būti. Labai ačiū Jums už atsakymą.
 
2012-10-09 
 
Atsako Ingrida Ragauskienė, Vilniaus SOS darželio pavaduotoja ugdymui
 
Išeinant motinystės atostogų būsimoms mamos/tėčiams reikia apsispręsti, ar jos augins vaiką iki vienerių ar iki dvejų metų. Šis klausimas tapo aktualus po to, kai 2011 m.. liepos 1d. įsigaliojo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas. Remiantis šiuo įstatymu, vaiko priežiūros atostogų išeinantys tėvai turi apsispręsti dėl motinystės (tėvystės) pašalpos gavimo trukmės iš karto. Nusprendus vaikutį prižiūrėti vienus metus, valstybė tokiai šeimai mokės 100 proc. buvusio atlyginimo dydžio išmoką.
 
Jei vaiką auginsiantis tėtis ar mama apsispręs vaikutį auginti kol jam sukaks dveji metukai, pirmaisiais vaiko gyvenimo metais bus mokama 70 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio siekianti pašalpa, antraisiais – 40 proc. buvusio atlyginimo dydžio išmoka. Didžiausias pasikeitimas laukia tų tėvelių, kurie susilaukia dviejų ir daugiau mažylių. Jei anksčiau išmokos dydis daugindavosi iš vaikučių skaičiau, tai nuo šiol jie gaus vieno atlyginimo dydžio išmoką.
 
Jeigu tėvai pasirenka variantą „70 ir 40 proc.“, tuomet po metų vaiką prižiūrintis tėtis ar mama gali grįžti į darbo rinką, uždirbti, ir tuo pačiu gauti „Sodros“ mokamą 40 proc. pašalpą.
 
Kaip ugdymo specialistė norėčiau pažymėti, kad psichologai rekomenduoja, vaikutį į darželį pradėti leisti nuo trijų metų. Iki to laiko jis save suvokia tik kaip motinos dalį, o ne kaip atskirą asmenybę. Todėl šiuo laikotarpiu jam svarbu būti su motina, bet koks atsiskyrimas nuo jos yra žalingas jo psichikai. Deja gyvenimas pilnas įvairiausių netikėtumų.
 
Nors šis įstatymas turi ir savų privalumų, tačiau sistema nėra iki galo sutvarkyta. Natūralu, jog po naujo liepos 1d. įstatymo priėmimo padaugėjo tėvų, norinčių į lopšelius vesti vaikus nuo metukų. Peržvelgus vien Vilniaus situaciją, darosi aišku, kad tokių lopšelių trūkumas yra labai ženklus. Be to ne kiekviena mama ar tėtis gali susirasti tik kelias valandas trunkantį darbą. Vis dėlto, jeigu mama/tėvas, esantis vaiko priežiūros atostogose turi galimybę dirbti pusę dienos ar mažiau, iškyla klausimas, kur palikti mažylį? Kaip rašo portalo skaitytoja, dauguma tėvų negali sau leisti samdyti auklės. Valstybinių lopšelių - trūkumas, o privatūs - labai brangūs. Tad ką daryti?
 
Nuo 2011 m.sausio 1d. įvestas Ikimokyklinio ugdymo krepšelis, suteikia tėvams galimybę, palikti ikimokyklinio amžiaus vaikučius ikimokyklinio ugdymo įstaigoje nemokamai (teoriškai). Jeigu tėvai, palieka vaiką lopšelyje arba darželyje iki 4 val. be maitinimo, remiantis ikimokyklinio ugdymo krepšelio įstatymu, jiems nereikia už kelias vaiko priežiūros valandas mokėti.
 
Ikimokyklinio ugdymo krepšelis numatomas ne mažiau kaip 4 val. per dieną (20 val. per savaitę) ugdymui finansuoti, o likusią ugdymo laiko dalį finansuoja ir ūkio lėšų ugdymo įstaigoms skiria steigėjas. Ikimokyklinuko krepšelio sudedamosios dalys: ikimokyklinio ugdymo priemonėms, pažintinei veiklai, auklėtojų ir kitų ugdymo procese dalyvaujančių asmenų kvalifikacijai tobulinti, informacinėms ir komunikacinėms technologijoms diegti bei naudoti.
 
Ką reikia daryti, kad pasinaudoti įstatymo teikiamomis galimybėmis? Pradžioje tėvai turėtų kreiptis į lopšelį ar darželį, kuris priklauso pagal gyvenamąją vietą (tiesa, kai kuriuose miestuose ar miesteliuose yra galimybių darželius rinktis ne tik pagal savo gyvenamąją teritoriją). Savo vaikelį užregistruoti pagal bendrąją priėmimo tvarką į ikimokyklinę įstaigą. Sulaukę savo priėmimo į lopšelį ar darželį eilės, tėvai gali nuspręsti, ar palikti vaikelį visai dienai ar tik kelioms valandoms.
 
Palikus mažylį ugdymo įstaigoje iki 4 valandų be maitinimo, pagal Ikimokyklinio ugdymo krepšelio skyrimo nuostatas, vaiko priežiūra būtų nemokama. Tėvams, norintiems kelias valandas per dieną dirbti arba tiesiog turintiems užsiėmimų, tai yra puiki galimybė saugioje aplinkoje ir kvalifikuotų darbuotojų priežiūroje kelioms valandoms palikti savo mažylį. Tokios galimybės – nemokamos kelių valandų priežiūros ikimokyklinio ugdymo įstaigose iki šiol dar nebuvo. Tai džiugi naujiena, suteikianti tėvams lankstumo, o vaikams tai puiki galimybė pamažu socializuotis ir pratintis prie darželio.
 
Atkreipiame dėmesį, kad kiekvienu atveju reikėtų gerai pasinagrinėti savo savivaldybėje galiojančias tvarkas. O iškilus klausimams nebijoti kreiptis į ugdymo įstaigą ar savivaldybės švietimo skyrių.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje