Emokykla.lt
D.U.K.
2012-01-23 Kodėl nerekomenduoja į vaiko mitybos racioną įtraukti ožkos pieno?
2012-01-23 
 
Atsako Jurgita Stankūnienė, sveikatos specialistė
 
Kūdikių ir mažų vaikų (1-3 m.) organizmas dar nesubrendęs, jų mitybos poreikiai labai skiriasi nuo vyresnių vaikų ir suaugusių. Todėl, jei vyresni vaikai pakankamai gerai toleruoja ožkos pieną, kūdikiams ir mažiems vaikams per ankstyvas jo įvedimas gali turėti neigiamą poveikį.
 
Laikotarpis nuo gimimo iki dvejų-trejų metų ypač svarbus mažylio augimui ir sveikatai. Moksliniai tyrimai patvirtina, jog šiuo intensyvaus augimo laikotarpiu mažylis ypač jautrus maistinių medžiagų bei mikroelementų trūkumui. Pienas ir pieno produktai – vartojami įvairaus amžiaus žmonių mitybai – nuo kūdikystės iki senatvės. Kai vaikui sukanka dveji, ištaisyti iki tol patirtą maistinių medžiagų trūkumą ar augimo sulėtėjimą labai sudėtinga. Todėl mažų vaikų mitybai turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Ne veltui Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vaikus primaitinant žindyti iki dvejų metų ir ilgiau, o jei mamos pieno nepakanka - rinktis ne karvės ar ožkos pieną, o adaptuotą pieno mišinį.
 
Maistas vertinamas pagal jame esančias maistingąsias medžiagas: baltymus, riebalus ir angliavandenius. Baltymų ožkos piene yra daugiau negu motinos piene: atitinkamai 2,9 ir 0,9 procento 100ml pieno. Gyvulių jaunikliams reikia greitai atsistoti ir patiems eiti, taigi ir stipresniems raumenims užauginti reikia daugiau baltymų. Kai vaiko maiste per daug baltymų, per didelis metabolinis krūvis tenka kepenims ir inkstams, gali atsirasti acidozė, viduriavimas, padidėti amoniako ir šlapimo kiekis kraujyje, sutrikti vandens balansas. Kartais kai vaikas alergiškas karvės pieno baltymams siūloma duoti gerti ožkos pieno, tačiau vaikai alergiški karvės pienui, gali būti alergiškas ir ožkos pienui, kadangi tarp karvės ir ožkos pieno baltymų dažnos kryžminės alerginės reakcijos.
 
Ožkos pienas 3 kartus riebesnis nei karvės, todėl maitinant tokiu riebiu produktu mažylio apetitas gali sumažėti, ir jis atsisakys papildomo maisto. Ožkos piene yra daug riebalų, apie 4–4,5 procento. Išties ir karvės piene riebalų yra maždaug tiek pat, tačiau jie labai skiriasi savo sudėtimi ir jų paskirtis yra pirmiausia teikti energiją raumenims ir šilumą kūnui. Per daug riebalų maiste neigiamai veikia galvos smegenų žievę, sumažėja jos aktyvumas, pradeda vyrauti slopinimas. Be to per didelis riebalų kiekis sutrikdo medžiagų apykaitą, kraujyje pradeda kauptis tarpiniai riebalų apykaitos produktai (ketonai), jie veikia toksiškai ir gali sukelti acetoninį vėmimą.
 
Ožkų pienas skiriasi ir kai kurių mineralinių medžiagų kiekiu. Pavyzdžiui, kalio, chloro ožkų piene yra daugiau, bet daug mažiau yra geležies, būtinos hemoglobino sintezei, folinės rūgšties bei vitaminų B6 ir B 12, per mažai jodo ir vitaminų. Dėl to vartojant tik ožkų pieną ir nepapildant geležies atsargų kitais produktais, gali išsivystyti mažakraujystė.
 
Žmogaus kūdikiui svarbu vystyti protines galias, todėl ir motinos piene daugiausia yra lengvai ir greitai įsisavinamos energinės medžiagos pieno cukraus – laktozės – iki 7,2 procento. Ožkos piene jos yra tik apie 4,1 procento. Laktozė pagerina įsisavinimą kai kurių organizmui reikalingų mineralų, tarp jų – kalcio ir geležies, ir stimuliuoja ,,gerųjų bakterijų“ Lactobacillus bifidus kolonijų augimą žarnyne.
 
Tačiau gyvulio pieną reikia labai perdirbti, kad bent kiek tiktų žmogaus kūdikiui maitinti. Gaminant mišinius, jis gerokai praskiedžiamas (kad nebūtų per daug baltymų – perteklius kenksmingas). Duodant vaikams gerti nevirintą ožkų pieną rizikuojama susirgti erkiniu encefalitu, nes ožkos ganosi krūmuose, kur yra daug erkių.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje