Emokykla.lt
D.U.K.
2012-03-02 Kelia nerimą faktas, kad vaikų darželyje vaikai migdomi ant grindų patiesus čiužinukus. Ar vaikai nesusirgs?
Mane, 3,5 metų vaiko mamą, labai neramina faktas, kad vaikų darželyje vaikus pradėjo migdyti ant grindų patiesus čiužinukus, nors vaikui lankius jaunesnę grupę, visi normaliai miegojo lovytėse. Artėja žiemos sezonas, neįsivaizduoju, kaip darželyje galima užtikrinti skersvėjo bei traukos nebuvimą, kai vaikai miegodami ir prakaituoja, ir nusimeta patalynę. Kur galima būtų kreiptis šiuo klausimu?
 
2012-03-02
 
Atsako Jolita Gedvilienė, Vilniaus lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorės pavaduotoja ugdymui
 
Mažiems vaikams yra labai svarbus dienos ritmas. Vaikai dienos bėgyje žaidžia, sportuoja, vaidina, šoka, dainuoja, eksperimentuoja, tyrinėja ir kt. Aktyvi veikla kaitaliojama su poilsiu, kad vaikai nepervargtų. Pietų miegas – tai metas, kai mažylis pailsi. Pastaraisiai metais nemažai tėvų sako, jog jų vaikai nenori miegoti pietų miego, tačiau prašo sudaryti sąlygas pailsėti bent pusvalandį. Dažniausiai per šį laiko tarpą mažyliai užmiega.
 
Ikimokyklinės įstaigos yra skirtingų projektų, todėl kai kuriose įstaigose yra atskiros patalpos vaikų migdymui - miegamieji, o kai kuriose - vaikai žaidžia, valgo, miega toje pačioje grupės patalpoje ją pertvarkant atitinkamam dienos ritmo momentui, pvz.: miegui padaroma didesnė erdvė sustumiant stalus, išnešant kėdutes ir pan. Dažniausiai, esant vienai grupės patalpai, lovytės yra integruotos spintose ir išklojamos pietų miego metui.
 
Ikimokyklinėse įstaigose miegamuosiuose yra lovytės kiekvienam grupę lankančiam vaikui migdyti . Vaikų migdymui naudojamos ir lovytės – stalčiai.Trijų stalčių lovytės išklojamos miego metui, stalčiai vėl sustumiami po miego, tokiu būdu padaroma daugiau erdvės vaikų veiklai. Lopšelio grupės paprastai turi atskirus miegamuosius.
 
Ikimokyklinių įstaigų pedagogai stengiasi taip išplanuoti erdves, kad vaikai galėtų veikti, žaisti nedidelėmis grupelėmis bei susėti į ratą bendriems pokalbiams, diskusijoms, žaidimų mokymuisi ir kt.
 
Pastaraisiai metais įsibėgėja darželių renovacija: keičiami langai, šiltinamos sienos, keičiama grindų danga ir kt. Įstaigos mažiesiems tampa jaukesnės, šiltesnės. 2010 m. buvo peržiūrėta ir papildyta Lietuvos higienos norma HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.
 
Šios normos 13 punktas nurodo, kad „jei įstaigoje vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas vaikų maitinimas ir poilsis tam skirtose patalpose ir (ar) pritaikytose erdvėse“. Vaikų migdymą reglamentuoja šio dokumento 45 punktas: vaikai gali miegoti jų ūgį atitinkančiose lovose kietu pagrindu arba ant jų ūgį atitinkančių čiužinių, kurių aukštis turi būti ne mažesnis kaip 7 cm. Atsižvelgiant į vaiko amžių ir lovos aukštį, įrengiamos saugos priemonės, kad vaikas neiškristų. Iki 1,5 metų amžiaus vaikams skirtos lovos turi būti su sienelėmis:
 • 45.1. lovų ar čiužinių turi būti tiek, kiek grupėje yra pietų miegą miegančių vaikų;
 • 45.2. lovos ar čiužiniai turi būti sustatyti taip, kad būtų galima laisvai prieiti prie kiekvieno vaiko.
Lopšelių – darželių personalas suinteresuotas kokybišku mažųjų poilsiu, stengiasi, kad vaikai noriai eitų pailsėti, todėl sugalvoja įvairių ritualų, kaip pvz.: pasakų ar kitų grožinės literatūros kūrinių skaitymą, lopšinių dainavimą, ramios muzikos klausymąsi sugulus į loveles. Mažiesiems svarbi ir patalynės spalva, raštai.
 
Svarbu, kad pižama būtų patogi, nevaržytų judesių, pasiūta iš natūralių medžiagų ir pan. Miego metu prie vaikų būna pedagogas, kuris, esant reikalui, padeda nueiti mažyliams į tualetą, apklosto nusimestus apklotėlius, padeda apsirengti, susišukuoti pirmiau nubudusiems vaikams ir kt.
 
Jeigu tėvai ar vaiko globėjai turi pageidavimų, lūkesčių dėl vaikų migdymo, turėtų bendradarbiauti su grupės personalu, įstaigos vadovu. Dalykiškas bendravimas ir bendradarbiavimas padės rasti teisingas išeitis, nes gera vaikų sveikata yra suinteresuoti tiek mažylio artimieji, tiek ikimokyklinės įstaigos darbuotojai.
 
Tad pirmiausia patarčiau kalbėtis su auklėtoja ir darželio vadovybe, nes teisės aktai leidžia vaikus migdyti ant čiužinukų. Kitas dalykas ar tie čiužinukai atitinka teisės aktuose apibrėžtus reikalavimus ir ar patalpa, kurioje vaikai miega yra tam pritaikyta. Jei būtų kokių pažeidimų, o darželio vadovybė neatsižvelgtų į Jūsų pastabas ir nesistengtų ištaisyti klaidų, būtų galima kreiptis į atitinkamas institucijas.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje