Emokykla.lt
D.U.K.
2012-11-25 Sūnus atsisako miegoti darželyje, todėl darželio auklėtoja prašo pasiimti vaiką. Nejaugi negalima leisti vaikui nemiegoti?
Mano sūnui 2,10 metukų, jis dieną atsisako miegoti, todėl darželio auklėtoja man skambina ir prašo paimti vaiką, nes jis trukdo kitiems vaikams miegoti ir pats nemiega. Dabar aš kol kas nedirbu, pasiimu, o kaip gi bus toliau, kai aš pradėsiu dirbti? Aš negalėsiu jo pasiimti? Nejaugi sūnus negali pažaisti kol kiti vaikai miega?
 
2012-11-25
 
Atsako Vilniaus nevalstybinio SOS darželio edukologė Erika Bužauskaitė
 
Miegas – labai svarbus, o ypač augančiam organizmui. Miegas ypatingą reikšmę turi žmogaus nervų sistemos veiklai, protiniam darbui. Miegodamas žmogus netgi auga. Palikti vaiką be popietinio miego, nėra gera mintis. Taip pat likęs vaikas žaisti grupėje, gali trikdyti kitų vaikų dėmesį ir poilsį.
 
Labai svarbu atvedus vaiką į darželį pasidalinti su auklėtoja visais vaiko dienos rėžimo etapais ir jų ritualais. Auklėtojai supažindinus su darželio rėžimo momentais, šeimai svarbu taikyti juos savo namuose. Tas pats rėžimas, ritualai taikomi namuose ir darželyje suteikia vaikui saugumo. Ilgainiui vaikas tiesiog įgyja įpročius tam tikrą valandą eiti miegoti. Šiuo atveju labai svarbus šeimos ir auklėtojos bendradarbiavimas.
 
Dažnai atsitinka taip, kad namuose vaikas migdomas pagal tam tikras tradicijas, darželyje atsisako miegoti. Labai svarbu kada vaikas guldomas pietų miego. Gal darželyje miego laikas jam per ankstyvas, tad reiktų pasistengti ir namuose taip pat guldyti vaiką tokiu metu. Svarbu laikytis pastovaus rėžimo, visada laiku keltis, visada lauku valgyti, eiti miegoti. Visa tai sureguliuoja vaiko poreikius ir vaikas savaime atėjus tam tikrai valandai nori miego.
 
Kita problema galima ta, kad namuose galbūt jūs pasėdite šalia savo vaiko, arba atvirkščiai paliekate jį miegui kambaryje vieną. Tokiu atveju auklėtoja prisės pasėdės, arba paguldys ten, kur kiek įmanoma mažiau jaustųsi aplinkiniai (pvz. į kraštinę lovelę). Savo ruožtu namuose taip pat būtina pakeisti įpročius. Jei vaikas užmiega vienas, tai galima palikti truputį praviras miegamojo duris, kad vaikas užmigtų prie truputėlio namų šurmulio, ar įjungti ramią muziką. Visa tai tam, kad vaikas įprastų ir išmoktų užmigti šurmulyje, ne visiškoje tyloje.
 
Jeigu mama migdydama savo mažylį pasėdi šalia, paglosto jį ar pakaso nugarytę, ji gali apie tai informuoti auklėtoją ir paprašyti, kad ji taip pat pamėgintų užmigdyti vaiką. Būna situacijų, kai vaikas neįsileidžia auklėtojos į šį ritualą. Tačiau galima išeitis, pirmas porą dienų šalia lovelės ateitų vaiką migdyti pati mama, o po to drauge su auklėtoja ir ilgainiui perleistų tai auklėtojai.
 
Dažnai miego metu vaiką nuramina iš namų atsineštas žaisliukas. Vaikas turi namų dalelę, kuri leidžia jam nurimti. Galima situacijoje pažaisti: pvz. tą mylimą žaisliuką reikia užmigdyti, ar jį reikia paguldyti ir nugarytę pakasyti. Šalia žaislo atsigula ir vaikas, taip pat besijausdamas reikšmingas ir dirbantis labai rimtą darbą, vaikas pats užmiega ir tas miegas nebeatrodo toks baisus. Vėl gi visa tai būtina aptarti namuose su vaiku ir papasakoti, kaip svarbu, kad pvz. „meškiuką darželyje pamigdytų“. Taip pat čia gali padėti ir nauja graži „darželio miego“ pižama, kuri paskatins ją apsivilkti ir atsigulti į lovelę.
 
Auklėtoja žinodama ir susipažinusi su situaciją, galės pasirinkti tinkamus būdus suvilioti vaiką miegui. Galbūt neprašyti miegoti, o tik pasiūlyti pasėdėti ramiai lovoje, kad ir su rūbeliais, ar tiesiog pagulėti, ar atsigulus pasakos paklausyti. Jei vaikas atsisako miegoti dienos metu, anaiptol nereiškia, kad jam dienos miego nereikia. Dažnai vaikas nenori eiti miegoti, nes nenori atsitraukti nuo savo veiklos ar praleisti „ką nors svarbaus“, nors iš tikrųjų jis yra pavargęs ir nusnūdimas jam tikrai išeitų į naudą. Svarbu miegu neišgąsdinti, o sudominti.
 
Visos šios pastangos reikalingos tam, kad vaikas pasijustų saugus. Vėliau kai vaikas jausis saugus ir ramus, jam nebereikės šių ritualų ir jis galės ramiai mėgautis poilsiu.
 
Kol dar galite ateiti į darželį, pabandykite visus būdus, pasitarkite su auklėtojomis ką reikia daryti. Per šį laiką vaikutį reikėtų pripratinti pailsėti. Nes kitaip vėliau bus sunku visiems.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje