Emokykla.lt
D.U.K.
2012-10-05 Kaip paaiškinti vaikui, kad negalima namo neštis darželio žaisliukų?
Kaip paaiškinti vaikui, kad negalima namo neštis darželio žaisliukų? O gal auklėtojos leidžia? Mūsiškiui dar tik pirmos dienos daržely tai tiek nematytų žaisliukų, kai einam namo vis bando kokį pasiimti su savim, vieną dieną neleidau, labai nepyko, vakar auklėtoja sako tegu nešasi, rytoj atneš, tai parsinešė mašinėlę, o šiandien buvo kita auklėtoja, neleidau, tai jau ašarojo vaikas... Atrodo nėra auklėtojos griežtai nusistačiusios leisti ar ne, bet nenorėčiau, kad tai taptų įpročiu vis kažką pasiimti.
 
2012-10-05
 
Atsako Vilniaus nevalstybinio SOS darželio edukologė Erika Bužauskaitė
 
Žaisliukai, tai pirmoji priemonė, kuri patraukia vaiką pasilikti darželyje. Jie tampa objektu, kuris atitraukia dėmesį nuo mamytės ar namų ilgesio. Tad visai normalu, kad darželyje yra tokių žaislų, kurių namuose nėra. Pabandykite nuteikti vaiką, kad darželyje galima žaisti su kitokiais žaisliukais, kurių nėra namuose. Galite net akcentuoti, jog vedate į darželį todėl, kad jis galėtų išmokti daug naujo, susirastų draugų ir pažaistų su žaisliukais, kurių neturi namuose. Gal pasiseks ir „nušausite du zuikius“: vaikui palengvės adaptacija ir supras, kodėl žaisliukai turi likti darželyje, ir negali būti nešami namo.
 
Kita medalio pusė ta, kad žaisliukai nuolat darželyje dezinfekuojami, siekiant kad vaikai neužsikrėstų virusinėmis ligomis. Šiuo atveju, galima teigti, jog kyla rizika, kad pasiskolindama žaisliuką, šeima iš namų gali atnešti į įstaigą virusines bakterijas, kurios galbūt čia surastų sau tinkamas sąlygas daugintis. Taip pat galimas atvirkštinis variantas, šeima gali parsinešti virusą į namus. Pagal higienos normas visi žaislai turi būti švarūs, atitikti vaikų amžių. Mažylių žaislus reikia plauti ar valyti kiekvieną dieną. Tekstilinius žaislus privalu skalbti ne rečiau kaip kartą per savaitę.
 
Labai svarbu vaikams akcentuoti, kad darželio žaislai yra darželio, skirti visiems vaikams, todėl ir smagu ateiti į darželį, kad jame galima pažaisti su kitokiais žaisliukais, kartu su kitais vaikais. Vaikučiui galima paaiškinti, kad jei jis išsineš žaisliuką namo, kiti vaikai labai nusimins, nes neturės su kuo žaisti. Visiems būna lengviau, jei vaikutis nuo mažų dienų yra mokomas suprasti žodžio „negalima“ reikšmę. Tuomet dažniausiai užtenka tėveliams pasakyti, kad žaisliukų neštis namo iš darželio negalima ir mažylis tai puikiai supranta.
 
Taip pat labai svarbu nustatyti darželio taisykles. Jei vaikui nuo pirmų dienų yra sakoma, kad žaislai turi savo vietą ir pažaidus su juo jį reikia padėti atgal, vaikas jas greitai perpranta, todėl mažiau kyla tokių nesusipratimų.
 
Situacija, kai vaikas adaptuojasi darželyje, leidžia daryti išimtis. Svarbiausia sutarti su auklėtojomis ir grupės vidaus taisyklėmis. Negali būti taip, kad viena auklėtoja leidžia, kita ne. Auklėtojos turi turėti vieną poziciją. Kitaip vaikas lieka nuskriaustas, nesaugus ir pasimetęs. Aiškumas ir susitarimų laikymasis suteikia vaikui saugumo jausmą, kuris ypač reikalingas adaptacijos laikotarpiu.
 
Mamai šiuo atveju labai pritariu, kad tai gali tapti įpročiu. Tokia galimybė neštis žaisliuką į namus gali sudaryti galimybes paskatinti vaiką į daržely atvykti tik naujo žaislo pasiimti. Svarbu tai, kad adaptacijos metu siekiame vaiką sudominti darželiu. Ypač padėtų, jei vaikas būtų jau ruošiamas namuose. Vaikui reikia suvokti, jog darželio žaisliukai skirti pažaisti su jais tik jo patalpose, o namuose laukia namų inventorius. Svarbu akcentuoti, kad vaikas labai laukiamas darželyje, ir čia atvykus jis galės žaisti.
 
Šioje situacijoje būtina tartis su auklėtojomis ir laikytis bendros pozicijos. Pastebėjus, kad žaisliukų nešimasis namo tampa įpročiu, derėtų keisti susitarimus. Auklėtojos gali pasiūlyti vaikui iš namų atsinešti savo žaisliuką, kuris liktų darželyje ir nuolat vaikui primintų namus. Tai gali būti miego meškutis, mašinėlė. Nešantis žaislą iš namų, vėlgi būtina susitarti, kad tas žaislas bus paliekamas, kad jis nebus nešiojamas pirmyn - atgal. Įtikinus, kad žaisliukas bus vaiko draugas darželyje, kuris visada bus šalia, palengvinsite vaiko adaptaciją. Suteiksite truputėlį saugumo, kuris ypač reikalingas.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje