Emokykla.lt
D.U.K.
2012-07-25 Kaip paaiškinti vaikui, kad tėvai negali pripirkti įmantrių žaislų?
Kaip elgtis, kaip paaiškinti vaikui, kad mūsų šeima negali suteikti mūsų 5 metų sūnui kompiuterinių žaidimų, įmantrių žaislų, kai jis darželyje mato ir girdi, jog kiti jo bendraamžiai visa tai turi?
 
2012-07-25
 
Atsako psichologė K.Bajoriūnienė
 
Deja, socialinė nelygybė egzistuoja ir vis anksčiau su ja susiduria ir vaikai. Dažniausiai su šia problema susiduriama mokykloje. Darželis yra labiau „sukontoriuojama“ įstaiga ir tėvai su auklėtojais turėtų jau pradėti ruošti mažajį tam, kad ne visi žmonės lygūs. Darželiuose dar bandoma apsaugoti vaiką nuo stipresnių sukrėtimų.
 
Tėveliai neturėtų vengti ar gėdintis kalbėti apie neteisybę vaikų akimis su auklėtojomis. Išsakykite savo nuomonę apie brangių žaislų nešimąsi į darželį, paprašykite pagalbos aiškinant vaikui socialinius skirtumus. Patys nevenkite akcentuoti, kad viskas yra pasiekiama, bet vertybė visgi išlieka ne materialūs dalykai.
 
Priimkite jo jausmus, juk norėti to ką turi kitas natūralu, bėda kyla tuomet, kai nežinome kaip susitvarkyti su pavydu ir iš „baltojo“ jis pereina į „juodą“. Kad nesijaustų visiškai nuskriaustas parodykite ir kitą medalio pusę, neretai tėvai vaikus nusiveža į globos namus ar internatus, kad šie pamatytų ir kitokį gyvenimą gyvenančius vaikus (prieš tokias keliones įvertinkite vaiko psichologinį/emocinį pasirengimą).
 
Leiskite vaikui pačiam susidaryti įspūdį apie Jūsų šeimos galimybes. Daugiau kalbėkite apie žmonių skirtumus, tiek materialinius, tiek odos ar fizinių galimybių. Sudarykite vaikui galimybę susitaupyti, užsidirbti ir pajausti pinigų vertę. Apie penktus vaiko gyvenimo metus būtų naudinga pradėti pratinti taupyti, rinkti pinigėlius. Padovanokite taupyklę, patartina su rakteliu, kad vaikas galėtų kartas nuo karto išsiimti, perskaičiuoti turimą turtą.
 
Pirmokėliui jau naudinga duoti minimalius kišenpinigius. Tik nepersistenkite, įvertinkite vaiko poreikį, ką vaikas turėtų, o ne norėtų nusipirkti mokyklos valgykloje. Augant vaikui turėtų augti ir kišenpinigiai. Tik, be abejo, atsižvelgiant į šeimos finansines galimybes. Taip pat atskirkite kur yra dovanojami pinigai ir kišenpinigiai.
 
Kad apsaugotumėte vaiką nuo tikrai nereikalingų daiktų pirkimo, kartais labai naudinga yra padaryti išimtį iš taisyklės ir leisti nusipirkti, atrodytų, nereikalingą daiktą. Kadangi dažniausiai „labai reikia“ tik to, ko negalime turėti, o gavęs tai, vaikas labiau išmoks atskirti tikrai norimą ir reikalingą norą turėti.
 
Pratinant, mokinant ir duodant pinigėlių yra svarbios dvi sąlygos. Pirma, atvirumas – kuo daugiau ir išsamiau kalbėtis apie finansus su vaiku. Tai yra ne tik diktatoriškai nurodyti vaiko galimybes, bet ir išklausyti apie jo poreikius. Pinigėlių vaikui turėtų užtekti pagrindiniams poreikiams, bet būti per mažai antraeiliams, kuriems tektų taupyti.
 
Antras, ne mažiau svarbus faktorius yra – asmeninis pavyzdys. Negalite iš vaiko reikalauti taupumo, solidarumo, tolerancijos ar supratimo kai tuo tarpu patys išlaidaujate, juokiatės iš kitų, kritikuojate ar reiškiate priešiškumą. O kartais pasistenkite kritiškai pažvelgti į situaciją, gal būt Jūsų vaikas lanko prabangų darželį, kurį leidžia sau labiau materialiai užsitikrinusios šeimos, gal vaikas tiesiog pateko į tokią aplinką, kuri iš tiesų smarkiai skiriasi nuo jo esamos finansinės padėties.
 
Taip pat nepamirškite, kad jei pažadėjote prisidėti prie vaiko santaupų perkant jo išsvajotą daiktą, pažadą turite tesėti. Geriau nežadėkite to, kuo abejojate ar galėsite ištesėti.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje