Emokykla.lt
Populiarios temos:
Edukacija Projektai Kompleksinė pagalba Specialieji poreikiai Skaitymas Vaiko kalba Vaiko raida Vaiko sveikata Vaiko ugdymas  
D.U.K.
2012-07-26 Šeimoje gimė antras vaikelis. Kaip paruošti pirmagimį tėvų dėmesio padalinimui?
Šeimoje gimė antras vaikelis. Turime beveik trejų metų dukterį. Kaip paruošti dukterį dėmesio pasidalinimui, kaip jai paaiškinti, kad ne tik ji vienas vaikas  šeimoje? Turime draugų pavyzdžių, kurių vaikai labai sunkiai priėmė šeimos padaugėjimą ir dabar nuolatos konfliktuoja. Tėvai visiškai pasimetę ir nežino kaip elgtis. Visaip bando kalbėti su vaiku, tačiau su vaiku nesusišneka, nepavyksta vaikui išaiškinti ir nuraminti.
 
2012-07-26
 
Atsako K. Bajoriūnienė, psichologė
 
Antro vaiko gimimas šeimoje yra viena iš kelių pagrindinių priežasčių vaiko apsilankymo pas psichologą. Kaip be atrodytų gražiai šis laikotarpis tėvams, turime suprasti, kad vaikas kito vaiko atsiradimą šeimoje priima kaip konkurento atsiradimą. Vaikui šis etapas yra sudėtingas ir iškeliantis daug psichologinių, emocinių išgyvenimų. Juk susilaukti antro, trečio ir t.t. vaikelio yra tėvų idėja ir mažasis vienturtėlis lieka nuošalyje nuo šio šeimos sprendimo.
 
Pratinti prie kito vaiko atsiradimo jau esamą vaiką reikėtų kuo ankščiau, pagal galimybes, kai tik planuojate. Su mažuoju kuo daugiau apie tai kalbėtis, klausti jo nuomonės, pasakoti ir visaip kaip įtraukti į laukimo periodą. Prašykite pagalbos išrenkant kraitelį, ruošiant kambarį. Dažniau prisiminkitevyresnėlio kūdikystę. Pasakokite, koks buvo vyresnėlis tik ką gimęs, kaip jis augo. Pasakokite, kas bus/jau yra, kai gims naujagimis (bus mažas, reikės nuolatos nešioti, reikės maitinti iš krūties, reikalaus daug laiko, daug laiko miegos).
 
Tėvelis likęs su pirmagimių vieni du, kol mama su mažuoju ligoninėje, turėtų kuo labiau įtraukti vaiką į namų ruošos, pasiėmimo iš ligoninės ir kitus organizacinius dalykus. Pasiūlyti vaikui pačiam nuo savęs išrinkti dovanėlę naujagimiui. Pagal vyresnėlio amžių galite iš anksto paruošti ir šiam dovanėlę nuo naujagimio.
 
Gimus vaikui, pagrindinė taisyklė kurią turi atsiminti tėvai, tai yra tai, kad vyresnėlio poreikiai gimus mažajam nesumažėja, o dažnai net priešingai, padidėja, pagrindinė taisyklė skirti vyresnėliui tiek pat dėmesio, kaip ir iki mažojo atsiradimo (auginant du ir daugiau vaikų – minimum 30 min. per dieną individualaus dėmesio, kai vaikas jaučia, kad mama/tėtis yra tik jo). Vaikui bus lengviau priimti broliuką/sesutę, jei jo gyvenimas nuo jo atsiradimo nepasikeis ar pasikeis minimaliai.
 
Maksimaliai išlaikykite esamas tradicijas ir ritualus. Jei jaučiate, kad juos teks keisti, keiskite dar iki mažylio atsiradimo. Gimus mažajam nepamirškite žavėtis ir vyresnėlio šypsena bei atliktais darbeliais. Suteikite fizini kontaktą (neturint laiko bendram žaidimui, apkabinimas daugiau negu nieko).
 
Besilaukiant nevertėtų mažajam sakyti, kad gims jam žaidimų draugas, kad jie nuostabiai sutars ir pan. Juk kol broliukas/sesutė užaugs, vyresnėliui teks dar luktelt, o ir nesutarimų tarp vaikų tikrai bus. Neretai vienturtis/vyriausias vaikas šeimoje nuoširdžiai nemėgsta jaunėlio ir įvairiais būdais bando kovoti dėl dėmesio, neretai tampa agresyvus. Tačiau tinkamai išsprendus priešiškumo dilemą, prisiima atsakomybę globoti jaunėlį, kad tik pateisintų tėvų lūkesčius, sulauktų didesnio palankumo. O skatinamas išsiugdo norą globoti ir lyderiauti.
 
Tėvai turi pripažinti, kad jų vaikai vienas kitam gali jausti pačius nepalankiausius jausmus: pavydą, pyktį, nepasitenkinimą ir panašiai. Tai natūralu. Protestuodami prieš pasikeitusias aplinkybes vaikas gali užsisklęsti savyje arba, atvirkščiai, norėdami atkreipti tėvų dėmesį, vėl tapti mažyliais, nesugebančiais būti savarankiškais. O pavydas, agresija – taip vyresnysis dažniausiai išreiškia savo santykį į konkurento“ atsiradimą. Jei pastebėjote vaiko „sumažėjimą“ atsiradus mažajam, leiskite jam pasimėgauti jūsų dėmesiu, tik elkites lygiavertiškai - norėdamas gerti iš buteliuko ir gavęs ne sulčių, o mišinuko vyresnėlis supras ir savo amžiaus privalumus.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje