Emokykla.lt
D.U.K.
2012-08-03 Kaip stiprinti vaiko sveikatą, rengiant jį nuo rugsėjo mėn. darželiui arba mokyklai?
2012-08-03 
 
Pataria Jurgita Stankūnienė, sveikatos specialistė
 
Kad vaikas lengviau adaptuotųsi darželyje/mokykloje, jį būtina tam kuo anksčiau ruošti. Vaiką darželiui/mokyklai reikia ruošti tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Pasiruošę vaikai mažiau serga ir lengviau adaptuojasi naujame kolektyve.
 
Pasiruošimo laikotarpyje su vaiku reikia kuo daugiau kalbėti apie darželį / mokyklą. Kalbant su vaiku akcentuokite teigiamus patyrimus, kuriuos vaikas patirs eidamas į darželį / mokyklą. Reikia skatinti vaiko norą bendrauti su kitais vaikais, mokyti dalintis žaislais. Jei tarp vaikų iškilo konfliktas, nepulkite jo spręsti, o padėkite išsiaiškinti patiems vaikams. Emociškai ir psichiškai pasiruošęs vaikas noriai bendrauja su kitais vaikais, savimi pasitiki, yra draugiškas, nejaučia baimės, pykčio.
 
Prieš leidžiant vaiką į darželį/mokyklą reikia apsilankyti pas vaikų gydytoją. Gydytojas apžiūrės, įvertins vaiko sveikatos būklę, peržiūrės ar vaikas paskiepytas pagal rekomenduojamą skiepų kalendorių, jei reikalinga, rekomenduos apsilankyti pas kitą specialistą.
 
Norint, kad jūsų vaiko būtų stipri imuninė sistema ir vaikas lengviau adaptuotųsi darželyje / mokykloje, būtina vaikui formuoti gerus sveikatos įgūdžius. Sveikatos specialistai teigia, kad žmogaus gyvensenos pagrindai susiformuoja vaikystėje. Tad tėvai ugdydami sveikatai naudingus įgūdžius labai padeda vaikui suformuoti sveiką elgseną. O sveika elgsena veikia vaiko sveikatą.  
 
Prieš pradedant lankyti darželį/mokyklą vaiką reikia pratinti prie režimo. Režimas – tai tiksliai nustatyta darbo, poilsio, maitinimosi tvarka. Vaikas turi įsisamoninti, kad visi valgo, reikia valgyti kartu, visi tuo pačiu metu eina miegoti, plauti rankas ir kt. Laikydamasis dienos rėžimo vaikas mokosi planuoti, numatyti veiksmų eigą, pratinasi apgalvoti savo laiką. Todėl vaiką kuo anksčiau pratinkime prie režimo.
 
Labai svarbu vaikui išugdyti gerus higieninius įpročius. Įprotis būti švariam neišsiugdo savaime. Vaiką reikia mokinti plauti rankytes prieš valgį, pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, pažaidus su gyvūnėliu ir visada, kai nešvarios. Kiekvienas vaikas lankantis darželį / mokyklą, turi savo asmeninius reikmenis: šukas, nosinaites, pižamas. Vaikas turi žinoti, kad šukuotis svetimomis šukomis negalima.
 
Puiki susirgimų profilaktikos ir sveikatos stiprinimo priemonė yra grūdinimas. Tai visas kompleksas procedūrų, kurios didina organizmo atsparumą, padeda išvengti peršalimo, ko labiausiai mamos bijo, kai vaikas pradeda lankyti darželį. Patartina pradėti grūdintis šiltu metų laiku. Rudenį organizmas bus užsigrūdinęs.
 
Grynas oras pagausina organizme deguonies, dirgindamas odos nervines galūnėles, gerina audinių kvėpavimą, širdies ir kraujagyslių veiklą, medžiagų apykaitą, stiprina nervų sistemą, pagerina apetitą, miegą. Planuojant dieną būtina įtraukti pasivaikščiojimus lauke, bet kokiu oru. Tik svarbu tinkamai apsirengti. Šviečiant saulei galvą pridengti lengva šviesia kepurėle, lyjant lietui galvą apdengti neperšlampančiais galvos apdangalais.
 
Vandens procedūros – stipriausios ir veiksmingiausios grūdinimosi priemonės. Apsitrynimai, apsiliejimai skirtingos temperatūros vandeniu, dušas, maudynės atviruose vandens telkiniuose - puikiai veikia odos kraujagysles. Odos kraujagyslių susiaurėjimas, praplatėjimas tai savotiška mankšta, kuri priverčia kraujagysles taikytis prie aplinkos temperatūros svyravimų.
 
Jūsų vaikas puikiai prisitaikys prie naujų sąlygų jei vaikas bus mokomas bendrauti kolektyve, bus pratinamas prie režimo, bus užsigrūdinęs.


Klausk specialisto

Atsakome į klausimus, susijusius su ikimokykliniu ir priešmokykliniu ugdymu. Užpildykite žemiau pateiktą klausimo formą ir spauskite „Pateikti“ arba tiesiog rašykite mums adresu info@ikimokyklinis.lt.

 

Kur kreiptis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo klausimais?

 • Dėl ugdymo ir veiklos darželyje (mokestis už darželį, darželio darbuotojai, tvarka, darbo laikas, maitinimas, lengvatos)kreipkitės į mokyklos vadovus ar mokyklos steigėją – savivaldybę, privatų steigėją ir pan.
 • Jei netenkina savivaldybės darbuotojų ar privataus mokyklos steigėjo atsakymas – į Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyrių, tel. (8 5) 219 12 57 
 • Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų ugdymo klausimais – į Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo pagalbos skyrių, tel. (8 5) 219 12 54
 • Bendro pobūdžio klausimai (gyventojų priėmimas) teikiami adresu Švietimo ir mokslo ministerija, A. Volano g. 2/7, LT-01516 Vilnius, 109 kab., taip pat el. paštu smmin@smm.lt, tel. (8 5) 219 11 90
 •  Ugdymo plėtotės centro Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo poskyrio specialistai konsultuoja šiais klausimais:
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų vertinimas;
  • valstybinės lietuvių kalbos ugdymas;
  • etnokultūrinis ugdymas;
  • ikimokyklinio ugdymo programų rengimas ir atnaujinimas;
  • ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimas; 
  • metodinė medžiaga.
 • Ugdymo plėtotės centro  teisininkai konsultuoja mokytojus, mokinius ir tėvus dėl visų bendruomenės narių teisių, pareigų bei atsakomybės, tačiau tik su darbo teisiniais santykiais nesusijusiais klausimais: tel. (8 5) 210 98 21, pirmadienį-ketvirtadienį 8-17 val., penktadienį 8-15.45 val.  
 • Darbo teisės klausimais konsultuoja LR valstybinė darbo inspekcija, tel. (8 5) 213 9772, galima užduoti elektroninį paklausimą (atsakoma ne ilgiau nei per 20 darbo dienų), konsultacijos teikiamos ir socialiniame tinkle Facebook (atsakoma per 1 darbo dieną).

Pateikti klausimą

El. paštas*

Telefonas*

Vardas

Klausimas
captcha
Įveskite apsaugos kodą esantį kairėje